Prosebné a kántrové dni

Prosebné (krížové) dni

Sú to tri dni pred slávnosťou Nanebovstúpenia Pána (čiže 37. až 39. deň po Veľkej noci), obyčajne na konci jari.

Cirkev koná procesie do polí s krížom na čele sprievodu (preto sa aj nazývajú „krížové“ dni) a prosí o požehnanie siatin. Aby Boh doplnil, čo človek už nemôže: dať jasné počasie, alebo v suchom počasí zase zúrodňujúci dážď.

Kántrove dni

To je poslovenčený latinský výraz „Quatuor tempora“, ktorý znamená „Štyri ročné obdobia“.

Preto sa vyskytujú štyri krát do roka ako zimné, jarné, letné a jesenné. Sú to vždy tri dni v danom týždni: streda, piatok a sobota. Teraz nás Cirkev však zaväzuje k dodržaniu iba jedného z nich, podľa vlastného výberu. V kántrový deň sa modlíme a postíme na daný úmysel. Kedysi to boli vždy úmysly späté s poľnohospodárstvom, ale teraz nám Cirkev dáva aj spoločensky vhodné úmysly (napr. pred Vianocami na zimné kántrové dni je „Príchod Kristovho kráľovstva do rodín“).